REZERVNA GARNITURA

Hrvatska u plavim dresovima protiv Engleske

Na AT&T stadionu neće biti izvođenja himne uživo, a Vatrenima se u Dalasu priključuje i Aljoša Asanović

Goran Stanzl / Pixsell

M. R.

14.6.2026

Hrvatska reprezentacija će protiv Engleske na otvaranju Mundijala nastupiti u svom rezervnom, plavom dresu. To nije novost za „Vatrene“, koji su i ranije u važnim utakmicama igrali u toj kombinaciji, uključujući i ključne mečeve na velikim takmičenjima.

Plavi dres često je bio sretan izbor za Hrvatsku u duelima s Englezima, pa će izabranici Zlatka Dalića pokušati nastaviti tu pozitivnu tradiciju u novom velikom evropskom klasiku.

Asanović stiže kao podrška

U Dallas će se reprezentaciji priključiti i Aljoša Asanović, koji dolazi kao ambasador Hrvatskog nogometnog saveza (HNS). Njegova uloga u sistemu Saveza odavno je poznata, a od ovog okupljanja bit će uz ekipu na licu mjesta.

Asanović, koji je angažovan i u UEFA-i, pridružit će se timu uoči jednog od najvažnijih mečeva grupne faze.

Fokus na teren i uslove

Hrvatska će u Dalas doputovati sutra nakon treninga i konferencije za medije u Aleksandriji. Duel s Engleskom igra se na klimatizovanom AT&T stadionu, što bi trebalo osigurati dobre uslove za igru u zahtjevnom ritmu turnira.

Što se protokola tiče, treba naglasiti da u Dallasu neće biti izvedena hrvatska himna uživo, kao što je to slučaj s reprezentacijama SAD-a, Meksika i Kanade.

FIFA je poseban tretman osigurala isključivo domaćim selekcijama, pa će se na utakmicama ostalih reprezentacija, uključujući i duel Hrvatske i Engleske, obaviti standardna intonacija himni, bez živog izvođenja.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.